Razburljivi svet projektov ‘skunkworks’
Kaj imajo skupnega Linux, Unix, Macintosh in Windows?
Kaj imajo skupnega Linux, Unix, Macintosh in Windows? Vsi so rezultat koncepta, ki se imenuje “skunkworks”. Na področju razvoja programske opreme se včasih zgodi, da razvoj zelo inovativnega ali strateško pomembnega projekta prevzame manjša, posebna skupina, ki deluje zunaj razvojne strukture organizacije. Ta ekipa je lahko celo fizično ločena od preostalih delov organizacije, do česar pride predvsem pri iskanju radikalnih inovacij. Tudi številni Mediusovi najpomembnejši projekti so nastali na ta način, včasih praktično v senci kakšnega večjega projekta.

Fotografija: ThisisEngineering na Unsplashu
Kaj je projekt skunkworks?
Poenostavljeno ga lahko primerjamo s skupino glasbenikov, ki eksperimentira z novimi zvoki in glasbenimi slogi. Imajo popolno svobodo in sredstva, da lahko premikajo meje obstoječega ustvarjanja. Preizkušajo lahko nove inštrumente, neobičajne tehnike ali mešajo žanre na nepričakovane načine. Njihov cilj je ustvariti svežo, vznemirljivo glasbo, tako kot je cilj projekta skunkworks razviti nove, inovativne rešitve.
Tim, ki dela na projektu skunkworks, ima lahko določeno vizijo ali cilj, vendar je odprt tudi za tveganja in preizkušanje stvari, ki morda še niso bile narejene. Iz tega primera je razvidno, da lahko projekt skunkworks organizacijo pripelje do konkurenčnih prednosti in jo loči od drugih v panogi.
Izraz Skunk Works izvira iz poimenovanja skupine inženirjev v podjetju Lockheed Martin med drugo svetovno vojno, ki so dobili nalogo, da v zelo kratkem času razvijejo novo bojno letalo. Inženirji so za delo na projektu dobili ločeno stavbo in veliko mero avtonomije. Ta pristop jim je omogočil hitro in učinkovito delo, ne da bi jih pri tem ovirala birokracija.
Prednosti in slabosti projektov skunkworks
Tako kot vse, imajo tudi projekti skunkworks vrsto prednosti in slabosti.
Prednosti:
Inovativnost: Ekipa lahko preizkuša nove tehnologije in ideje, ki vodijo k bolj inovativnim rešitvam, ne da bi jih pri tem omejevale zahteve in togost velike organizacije.
Agilnost: Zaradi večje avtonomije so lahko ti projekti bolj agilni in hitreje odzivni. Ekipa lahko izboljšuje zamisli in se preusmeri, ne da bi čakala na odobritev.
Konkurenčne prednosti: Uspešni projekti skunkworks lahko vodijo do razvoja novih izdelkov, tehnologij ali procesov, ki zagotavljajo organizaciji konkurenčno prednost pred tekmeci.
Slabosti:
Tveganje: Delo z novimi, nepreverjenimi koncepti ali tehnologijami je bolj tvegano. Neuspešen projekt ne bo povrnil sredstev, ki so bila porabljena za projekt.
Prevzem odgovornosti: Skunkworks ekipe lahko odgovarjajo za svoje delo le v primeru spremljanja napredka s pomočjo rednih poročil, ki pa niso vedno del tovrstnega pristopa.
Odpor do sprememb: Vse velike organizacije so žrtve nasprotovanja spremembam in skepticizma. Vlaganje v obstoječe stanje je lažje izvedljivo, vendar lahko vodi do odpora, ki vpliva na napredek ali omeji potencial projekta.
Če pogledamo prednosti in slabosti, postane jasno, da je metoda skunkworks zelo dober način za pristop k posebnim izzivom. Vse je odvisno od razmišljanja organizacije, velikost organizacije pa ne bi smela biti izgovor za ohranjanje statusa quo. Odprtost za spremembe in podpora prebojnim idejam lahko velikim organizacijam pomaga, da ostanejo na vrhu ter v svet pripeljejo nove tehnologije in inovacije.
Ker je najboljši način za napovedovanje prihodnosti ta, da jo ustvarimo.